اجر و پاداش ثواب روزه گرفتن و افطاری دادن در روز عید غدیر

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

اجر و پاداش ثواب روزه گرفتن و افطاری دادن در روز عید غدیر آداب و اعمال روز عید غدیر اعمال عید غدیر روز عید غدیر شب عید غدیر روزه عید غدیرفضیلت عید غدیر فضیلت روزه عید غدیر عید غدیر خم عید غدیر پوستر عید غدیر دانلود دانلود پوستر

 

 

ثواب روزه گرفتن در روز عید غدیر:

امام صادق(علیه السلام) فرمودند:
صيام يوم غدير خم يعدل صيام عمر الدنيا لو عاش انسان ثم صام ما عمرت الدنيا لكان له ثواب ذلك
روزه روز غدير خم با روزه تمام عمر جهان برابر است. يعنى اگر انسانى هميشه زنده باشد و همه عمر را روزه بگيرد، ثواب او به اندازه ثواب روزه عيد غدير است. (وسائل الشيعه 7: 324، ح 4)

ثواب افطاری دادن در روز عید غدیر:

هر کس مومنی را در شام عید غدیر افطار دهد [یعنی روزه داری را افطار دهد] انگار افطار داده است به فئام و فئام و… (حضرت با دستش ده مرتبه فئام را تکرار کرد).
یک نفر از جای بلند شد و عرض کرد: یا امیرالمومنین فئام چیست؟
حضرت فرمود: صد هزار نبی و صدیق و شهید است، پس چگونه است برای کسی که کفالت چندین نفر از مومنین و مومنات را به عهده گرفته است؟ و من ضمانت می‌کنم برای او حفظ از کفر و فقر را، و اگر در شب عید غدیر و یا در روزش و یا بعد از عید غدیر تا سال بعد چنین روزی از دنیا برود به شرطی که مرتکب کبیره‌ای نشود، اجر او بر عهده خداوند است. و اگر کسی برای برادرانش قرض بگیرد و به آن‌ها کمک کند، من از سوى خدا ضامنم که اگر باقى بمانَد، بدهى‏ اش را بپردازد و اگر قبضِ روحش کند، خداوند، خود به عهده بگیرد. چون همدیگر را دیدید، دست بدهید و سلام کنید و نعمتِ امروز را به هم تبریک بگویید و باید حاضر به غایب و نیز به حاضرِ دور از من برساند، و توانگر به دیدن فقیر برود و نیرومند به دیدن ناتوان؛ چرا که پیامبر(ص) چنین فرمانم داد. (مصباح المتهجد، ج2، 757-758)
Reward reward of fasting and iftar on the day of Eid Ghadir (1) Reward reward of fasting and iftar on the day of Eid Ghadir (2)

ارسال نظر