عکس های بازیگر نقش کیمیا در سریال کیمیا شبکه دو + بیوگرافی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

اسم بازیگر نقش کیمیا عکس های بازیگر نقش کیمیا در سریال کیمیا شبکه دو بیوگرافی بازیگر نقش کیمیا اینستاگرام بازیگر نقش کیمیا زندگی نامه بازیگر نقش کیمیا جدید

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (1)

بیوگرافی مهراوه شریفی نیا

مهراوه شریفی‌نیا متولد ۲۹ فروردین ۱۳۶۰ در تهران بازیگر سینما و تلویزیون می باشد. وی دیپلم ریاضی فیزیک دارد و مشغول تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه هنر تهران می‌باشد. او فرزند محمدرضا شریفی‌نیا و آزیتا حاجیان است.

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (2)

شریفی‌نیا یک ترم در رشته کارگردانی سینما درس خواند اما از ادامه تحصیل در این رشته انصراف داد. ساز تخصصی او پیانو می‌باشد. او در پروژه «شاخه گلی برای دبورا» دستیار کارگردان ضیاءالدین دری بود. او خواهر بزرگتر ملیکا شریفی نیا می باشد

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (3)

فیلم های مهراوه شریفی نیا

 • ۱۳۶۸     دزد عروسک‌ها     محمدرضا هنرمند
 • ۱۳۷۸     زیر پوست شهر     رخشان بنی اعتماد
 • ۱۳۷۹     دختری به نام تندر     حمیدرضا آشتیانی پور
 • ۱۳۷۹     به من نگاه کن     شهرام اسدی
 • ۱۳۸۷     کابوس (فیلم تلویزیونی)     سیروس مقدم
 • ۱۳۸۷     اخراجی‌ها ۲     مسعود ده نمکی
 • ۱۳۸۷     اگر باران ببارد     روح‌الله حجازی     مهتاب
 • ۱۳۸۹     یه عاشقانه ساده     سامان مقدم
 • ۱۳۸۹     یک سطر واقعیت     علی وزیریان
 • ۱۳۹۱     قصه عشق پدرم     محمدرضا ورزی

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (4)

مجموعه‌های تلویزیونی مهراوه شریفی نیا

 • ۱۳۷۱     قافله این عمر     مجید بهشتی
 • ۱۳۷۴-۱۳۷۰     امام علی (ع)     داوود میرباقری
 • ۱۳۷۴     شبحی در تاریکی     محسن شاه‌محمدی
 • ۱۳۷۸     قصه‌های رودخانه سیاکیا     کمال تبریزی
 • ۱۳۸۶     ساعت شنی     بهرام بهرامیان
 • ۱۳۸۷     روز حسرت     سیروس مقدم
 • ۱۳۸۸     آشپزباشی     محمدرضا هنرمند
 • ۱۳۸۹     قلب یخی     محمدحسین لطیفی
 • ۱۳۹۱     خداحافظ بچه (مجموعه تلویزیونی)     منوچهر هادی

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (5)

جوایز دریافتی توسط مهراوه شریفی نیا

تندیس انجمن و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن  پشت در خبری نیست چهارمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران / ۱۳۸۹

 

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (6)

 

 

مهراوه در گفتگو از خودش میگوید

بازیگری در کودکی اتفاق خوشایندی بود، چون به اقتضای آن، از سنین خیلی پایین با اجتماع در ارتباط بودم که شاید بچه‌های دیگر فرصت و شرایط چنین تجربه‌ای را نداشتند. مهراوه از ۸ سالگی یعنی از سال ۱۳۶۸ بازیگری را در فیلم سینمایی «دزد عروسک‌ها» و سریال «امام علی (ع)» آغاز کرد که شروع فعالیت‌های هنری‌اش محسوب می‌شود.

 

 

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (17)

* مهراوه شریفی‌نیا درباره بازیگری در سنین کودکی می‌گوید:

بازیگری در سنین کودکی انتخابی نیست، بلکه اتفاقی است که پیش می‌آید، چون در ۸ سالگی، سودای بازیگری در سر نداشتم و برایم تعریف شده نبود. بازیگری را ناخودآگاه یاد گرفتم. شاید این موضوع به شرایط زندگی و یا والدینم بر می‌گردم، چرا که از سن ۴ یا ۵ سالگی به همراه مادرم به دانشکده سینما و تئاتر می‌رفتم و از همان بود که وقتی در نمایشی، بازیگری کم سن و سال می‌خواستند، در آن ایفای نقش می‌کردم. این ایفای نقش‌ها بدون هیچ‌گونه آگاهی و انتخاب صورت گرفت.

 

 

* وی با اشاره به این‌که بازیگری در کودکی، بخشی از زندگی‌ام شده است، بیان می‌کند:

بازیگری در کودکی اتفاق خوشایندی بود، چون به اقتضای آن، از سنین خیلی پایین با اجتماع در ارتباط بودم. در سنین کودکی تجربیاتی را کسب کردم که شاید بچه‌های دیگر فرصت و شرایط تجربه آن‌ها را نداشتند.

 

 

 

* شریفی‌نیا در مورد اولین تجربه بازیگری‌اش در فیلم دزد عروسک‌ها اظهار می‌کند:

به جرات می‌گویم که زیباترین و بهترین خاطرات زندگی‌ام به دو ماه تابستانی که در فیلم دزد عروسک‌ها بازی کردم، بر می‌گردد. بعد از آن هم این روند ادامه داشت و هر زمان که پیش می‌آمد و کار خوبی به من پیشنهاد می‌شد در آن بازی می‌کردم که در کنار آن خیلی هم به درس‌هایم لطمه خورد، اما تاثیر بدی نداشت.

 

 

* شما یک ترم کارگردانی سینما خواندید، اما از ادامه‌ی آن انصراف دادید و بعد از کنکور مجدد، وارد رشته ی موسیقی شدید. این انصراف و تعویض رشته خیلی جرات و جسارت می خواهد. انتخاب رشته‌ی کارگردانی سینما از همان اول اشتباه بود یا از روی ناچاری تغییر رشته دادید؟

چون موسیقی قبول شده بودم از کارگردانی سینما انصراف دادم. کنکور موسیقی دو مرحله دارد. یک مرحله که آزمون سراسری‌ست و یک مرحله هم نوازندگی. جواب نهایی، بعد از امتحان نوازندگی می‌آید. یعنی درواقع آذرماه. ترم دانشکده‌ی موسیقی از بهمن آغاز می‌شود. من تابستان کارگردانی سینمای دانشگاه سوره قبول شدم و موسیقی دانشگاه هنر. امتحان عملی را دادم و در زمانِ انتظار برای دریافت جواب موسیقی، در دانشگاه سوره ثبت نام کردم و یک ترم کارگردانی خواندم. آذرماه خوشبختانه فهمیدم که موسیقی دانشگاه هنر قبول شدم. درنتیجه انصراف دادم و به تحصیل در رشته‌ی مورد علاقه‌ام در دانشگاه مورد علاقه‌ام پرداختم. البته کارگردانی سینما هم جذابیت‌های خودش را داشت، ولی من شرایط این را داشتم که بتوانم به صورت تجربی در سینما آموزش ببینم و به همین دلیل ترجیح دادم که در دانشگاه، موسیقی بخوانم.

 

 

* با توجه به اینکه خواهرتان، »ملیکا شریفی‌نیا« هم گرافیک خوانده و نقاشی و عکاسی هم می‌کند، انگار به غیر از هنر سینما، خانوادگی به هنرهای دیگر هم علاقه دارید…

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (18)

پدر و مادر من هردو به‌شدت در زمینه‌های هنری و ادبی فعال بودند. اولین تصویر ذهنی من از خانه‌مان یک عالمه کتاب است که دیوارها را احاطه کرده. هنر، ادبیات و فلسفه چیزهایی‌ست که ما با آن‌ها بزرگ شدیم. این‌که گرایش من و ملیکا هم به این سمت برود، طبیعی است. آمیختگیِ زندگی با هنر باعث می‌شود بچه‌ها ناخودآگاه آموزش ببینند و این آموزش غیرمستقیم می‌تواند برای انتخاب‌های آگاهانه در بزرگسالی بسیار موثر باشد. به هر حال اگر در ما هنر یا علاقه‌ای به وجود آمده، همه‌اش را مدیون خانواده‌ای هستیم که در آن بزرگ شده‌ایم.

 

 

* علاوه بر این‌که موسیقی رشته‌ی شما است، دهه شصتی هم هستید و احتمالاً مثل خیلی دیگر از دهه شصتی‌ها موسیقی پاپ و راک را دنبال می‌کنید. قصد فعالیت در این زمینه را هم دارید؟

یک زمانی در یک گروه راک »درام« می‌زدم و در یک گروه پاپ، »فلوت«. چند بار هم برای یک ارکستر دانشگاهی مستقل پیانو زدم. ولی هیچکدام فعالیت خیلی جدی‌ای نبوده. من موسیقی را از 10 سالگی با کلاس های» ارف« آقای نظر شروع کردم. دبیرستان ریاضی خواندم، ولی برای دانشگاه کنکور هنر دادم و موسیقی را به طور آکادمیک دنبال کردم. ساز دومم در دانشگاه فلوت کلیددار بود. البته نوازندگی فلوت و درام برایم خیلی جدی نبود. تلاش می‌کردم که بتوانم از پس قطعات بر بیایم. به هر حال تجربه‌های جالبی بودند. نوازندگی در گروه بسیار به آدم انگیزه می‌دهد. خیلی زیاد دوست دارم که باز هم بتوانم در یک گروهِ خوب ساز بزنم.

 

 

 

 

* اگر شرایط ادامه‌ی فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌ی موسیقی برایتان فراهم بشود، حاضرید قید سینما و بازیگری را بزنید؟

نمی‌دانم… بستگی دارد که چه شرایطی پیش بیاید. بعید می‌دانم که بتوانم کلاً قید سینما و بازیگری را بزنم.

 

 

 

* خانم شریفی‌نیا شما از کودکی وارد دنیای بازیگری و تئاتر شده‌اید و به قول خودتان در آن زمان، بازیگری و نقش‌هایتان برایتان »انتخاب« نبوده است. اگر با توجه به کار والدینتان، آقای »شریفی نیا« و خانم »حاجیان«، این زمینه برایتان مهیا نبود، باز هم سراغ این مقوله می رفتید؟ با توجه به سخت بودن آغاز فعالیت در این زمینه و مشکلات شروع به کار…

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (15) Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (16)

نمی دانم. من شرایطی که شما می‌گویید را تجربه نکرده‌ام و نمی‌توانم حدس بزنم که اگر در خانواده‌ی دیگری به دنیا می‌آمدم، چه می‌شد. به هر حال به نظر من مهم این است که در هرشرایطی که هستی بتونی از امکاناتی که در اختیارت قرار داده می‌شود، درست استفاده کنی و کفران نعمت نکنی. من با همه‌ی وجودم تلاش کردم که از موقعیتم سوءاستفاده نکنم و با تلاش و تمرین به چیزهایی که دوست دارم برسم.

 

 

 

* یک‌جایی گفتید که دوست ندارید وقتی مردم خصوصیات نقشی که شما بازی می‌کنید را ببینند، شما را نفرین کنند. به نظرتان این دیدگاه حرفه‌ای است؟ با این حساب هیچ‌وقت سراغ نقش‌های منفی نمی‌روید؟!

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (13) Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (14)

من یک جایی یک بار گفتم »دوست ندارم مردم سر سفره‌ی افطارشان من را نفرین کنند.« این جمله یعنی اینکه در ماه رمضان در سریال مناسبتی نقش کاملاً منفی بازی نمی‌کنم. ولی نفش خاکستری مثل «فریده»ی روز حسرت را که معتاد و زن دوم بودم، ولی تا پایان سریال کلی تغییر کرد و مردم دوستش داشتند، بازی می‌کنم. کلاً به نظر من نقش »کاملاً مثبت« یا »کاملاً منفی« خیلی غیر جذاب است.

 

 

 

* این‌که در این سال‌ها تقریباً در تلویزیون پرکار بوده‌اید، به خاطر پیشنهادهای خوب تلویزیون بوده است و یا این‌که از سمت سینما پیشنهادهای خوبی نداشته‌اید؟ امیدوارم پاسختان این نباشد که کار در تلویزیون را به خاطر طیف مخاطبانش بیش‌تر می‌پسندید…

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (11) Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (12)

من کلاً در شش سال، چهار تا سریال کار کردم. این به نظر شما معنی‌اش پرکاری در تلویزیون است؟ اتفاقاً من همه ی تلاشم را کردم که هر سال یک سریال کار کنم و خیلی در تلویزیون دیده نشوم که برای مخاطب تکراری نباشم. »ساعت شنی« را سال 86، »روز حسرت« را 87، »آشپزباشی« را 88 و »خداحافظ بچه« را سال 91 کار کردم. از سال 87 در سینما و رسانه‌های تصویری خیلی فعال‌تر بودم. شاید چون هیچ‌کدام از فیلم‌ها اکران نشدند، شما در جریان نیستید. سال 87 فیلم سینمایی »پشت در خبری نیست« به کارگردانی شبنم عرفی‌نژاد و تهیه‌کنندگی کیانوش عیاری را کار کردم که باعث شد در چهارمین جشن انجمن منتقدین جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش دوم زن را بگیرم. سال 87 فیلم سینمایی »اخراجی ها«2، سال 89 و 90 سریال »قلب یخی«، سال 89 فیلم سینمایی »یک عاشقاته ی ساده« و سال 90 فیلم‌های سینمایی »یک سطر واقعیت«، »قصه ها« و »پدرم حاج‌محمود« را کار کردم… شاید اگر اکران فیلم‌های سینمایی کمی مشخص‌تر بود، شما هم راحت‌تر در جریان اخبار کار قرار می‌گرفتید.

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (9) Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (10)

 

 

 

* قبول دارید که خیلی از مردم ما، در این سال‌ها با یک گارد انتقادی با سریال‌های تلویزیون برخورد می‌کنند و گاهی از سریال‌ها اشکالاتی می‌گیرند که اصلاً منطقی نیست و احساسی است؟ فکر می‌کنید علت این ماجرا چیست؟

قبول دارم. دلیلش را هم نمی‌دانم که چیست. شاید این باشد که تلویزیون از نشان دادنِ زندگی واقعی مردم فاصله گرفته است.

Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (7) Biography photos Actor KIMYA Kimia Network in serial two (8)

ارسال نظر