زمان و شیوه آبیاری گیاهان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آبیاری قطره ای,آبیاری تحت فشار,آبیاری و زهکشی,سیستم آبیاری,آبیاری بارانی,ابیاری,انواع آبیاری,روش های آبیاری،آب پاشی,باغبانی,تکنیکهای باغبانی,باغبونی,نگهداری از گیاهان,پرورش گیاهان,سایت باغبانی,گل و گیاه,پرورش گیاه,آب پاشی,آبیاری,کاشت گیاهان,هنر در زندگی

 

باغبانان نمی‎توانند همواره به مقدار آبی که طبیعت به گیاهان می‎رساند، اکتفا کنند. به همین دلیل آبیاری هوشمندانه و دقیق محصولات کشاورزی، یک مهارت اساسی است.

نوع خاک چیست؟

میزان آبی که خاک در خود نگه می‎دارد نوع خاک را مشخص می‎نماید. به طور کلی خاک‎ها را به 3 دسته تقسیم می‎نمایند: شن و ماسه‎ای، گلدانی و رُس.
بین ذرات خاک‎های شن و ماسه‎ای، هوای فراوانی وجود دارد. این هوا سبب می‎شود آب به سرعت درون خاک حرکت نماید و در نتیجه خاک سریع‎تر خشک خواهد شد.
خاک رُس، برعکس خاک شن و ماسه‎ای عمل می‎کند. هوای بسیار کمی در منافذ این خاک وجود دارد و در نتیجه آب به سختی از آن خارج می‎شود. این نوع خاک آب را به کندی جذب می‎کند اما به محض این‎که مرطوب شد، رطوبت را تا زمان زیادی در خود نگه می‎دارد.
ویژگی‎های خاک گلدانی، بین خاک رس و خاک ماسه‎ای است. آب را به خوبی جذب می‎کند و با سرعت متوسطی رطوبت را از دست می‎دهد.
بدون در نظر گرفتن نوع خاک، برای حفظ رطوبت آن باید از کودهای ارگانیک استفاده نمایید. مواد معدنی موجود در کود ارگانیک موجب افزایش قابلیت خاک برای حفظ رطوبت می‎شود. به خاطر داشته باشید که به خاک‎های غنی‎تر و ارگانیک بیشتر آب دهید. ولی به دلیل قابلیت نگهداری رطوبت در این خاک‎ها، فاصله‎های بین نوبت‎های آبیاری طولانی‎تر خواهد بود.

زمان و شیوه آبیاری گیاهان

خاک را بیش از اندازه مرطوب نکنید

زمانی که گیاهان را بیش از اندازه آبیاری نمایید، آسیب می‎بینند. این آسیب شدیدتر از میزان مختصری پژمردگی به دلیل گرمای هوا خواهد بود. گیاهی که در طی روز مقداری گرما دیده باشد اغلب با خنک شدن هوا در پایان روز بهبود می‎یابد. اما گیاهی که در پایان روز یا در ابتدای روز بعد هنوز پژمرده باشد، به سرعت به آبیاری نیاز دارد. (این آسیب‎ها در گیاهانی با برگ‎های روغنی مانند کلم، پیاز یا سیر کمتر از گیاهانی مانند نخود سبز، کاهو و اسفناج نمایان می‎شود؛ بنابراین آبیاری این نوع گیاهان باید با دقت‎تر انجام شود.) 7 نشانه آبیاری بیش از حد گیاهان را بخوانید.
گیاهانی که از آبیاری بیش از حد آسیب می‎بینند، برگ‎هایی کوچک‎تر از گیاهان معمولی دارند. لبه‎های این گیاهان ممکن است به رنگ قهوه‎ای درآیند و گل‎ها یا میوه‎های این نوع گیاهان، دیرتر به‎وجود می‎آیند یا از گیاه میفتند. افزون بر آن کیفیت محصول این نوع گیاهان پایین‎تر می‎آید.

چه زمانی آبیاری گیاهان ضروری است؟

رطوبت خاک برای جوانه زدن بذرها و رشد نهال ضروری است. برای کاشت نهال‎ها و گیاهان جوان، غروب‎ها و روزهای ابری را انتخاب نمایید.
پس از این‎که دوران نهال بودن گیاه به پایان رسید، زمان آبیاری گیاه به نوع آن بستگی دارد. برای نمونه گیاه ذرت پس از تشکیل کاکل ذرت و نخ‎های ابریشمی آن به آبیاری فراوانی نیاز دارد. گوجه فرنگی، خیار و کدو سبز زمانی که گل می‎دهند و میوه‎های آن‎ها شروع به رشد می‎نمایند، همواره به آب نیاز دارند.
در مقابل برای پرورش گیاهانی مانند صیفی‎جات در زمان‎هایی باید آبیاری را قطع نمایید یا کاهش دهید. در این نوع محصولات، قطع آبیاری 7 تا 10 روز قبل از برداشت محصول، موجب افزایش کیفیت آن خواهد شد. در مورد پیاز نیز زمانی که رشد آن کامل شود باید آبیاری را قطع کرد. در این‎صورت ماندگاری و کیفیت پیاز بیشتر خواهد شد.

ارسال نظر